Šaknų kanalų pergydymas

Paslaugas teikia šie gydytojai:
Idealiausias gydymas yra tas, kuris gali padėti žmogui išsaugoti natūralius dantis kuo ilgesnį laiką. Viena tokių procedūrų yra šaknų kanalų pergydymas. Jos metu atliekamas pakartotinis šaknies kanalo/ų gydymas. Dažnai yra klausiama, kokiu tikslu reikalinga atlikti tokią procedūrą. Pagrindinės priežastys yra:
① Atsiradę pacientą varginantys simptomai (skausmas kramtant, prisiliečiant, patinimas ir kt.).
② Uždegimas šaknies viršūnės srityje, kaip pirminio gydymo nesėkmė, matomas atlikus rentgeno nuotraukas.
③ Šaknies kanalo/ų užpildas ilgą laiką buvo sąlytyje su burnos skysčiais dėl iškritusio seno užpildo, atlūžusio užpildo dalies, ėduonies ir kt.
④ Planuojamas danties vainiko protezavimas, o buvusio endodontinio gydymo kokybė abejotina ar bloga.
Taip pat
būtina žinoti
, kad endodontinio pergydymo procedūros atokioji sėkmė yra labia glaudžiai siejama su danties vainiko tiksliu hermetizavimu. Tad visuomet prieš pradedant ją atlikti turi būti sudarytas detalus to danties gydymo planas, numatant ir savalaikį danties vainiko hermetizavimą.
Tad, pradiniame pergydymo etape būtina pašalinti senus, įskilusius, pakeitusius spalvą danties vainiko dalies užpildus bei ėduonies pažeistus danties audinius, nes jų buvimas ne tik neleis užtikrinti danties vainiko hermetiškumo gydymo eigoje, bet gali slėpti tokias komplikacijas, kaip danties vainiko, šaknies įskilimą.
Pergydymas, kaip ir visos endodontinio gydymo procedūros, yra atliekamos gydomą dantį izoliuojant koferdamo sistema. Vienas sudėtingiausių tokio tipo gydymo etapų yra siejama su senos užpildo medžiagos pašalinimu iš šaknies kanalų. Dažniausiai šiai procedūrai atlikti yra naudojama mikroskopas, kuris leidžia daugelį nematomų gydymo aspektų paversti matomais bei ultragarsinis skaleris, kuris leidžia greičiau ir efektyviau atlikti šią procedūrą. Tačiau tokios procedūros trukmė yra sunkiai prognozuojama pradinio paciento apsilankymo metu, nes ji gali tiesiogiai sietis su medžiaga, kuria buvo pildytas šaknies kanalas pirminio gydymo metu. Tad dažniausiai tikslesnė trukmė gali būti prognozuojama tik pradėjus pergydymo procedūrą. Taip pat mikroskopo naudojimas leidžia rasti ankstesnio gydymo metu nerastus visus šaknų kanalų spindžius bei netikslumus ruošiant ir pildant šaknų kanalų spindžius, lūžusių instrument fragmentus.
Pašalinus senąją užpildo medžiagą iš šaknies kanalo sistemos ne visais atvejais pavyksta nustatyti tikslų šaknies kanalo ilgį, kaip, kad pirminio gydymo metu. Tačiau kaip rodo atlikta daugybė mokslinių tyrimų pergydymo atveju gijimui tai turi tik labai nedidelę neigiamą įtaką.
Svarbu pabrėžti
, kad vien didinimo prietaiso, tokio kaip mikroskopas, naudojimas nėra pakankamas norint tiksliai vertinti klinikinę situaciją. Dažnai pergydymo atveju atliekamų rentgeno nuotraukų skaičius yra didesnis nei pirminio endodontinio gydymo atveju.
Pašalinus senojo užpildo likučius, šaknų kanalai yra ruošiami naudojant rankinius arba mašininius instrumentus, šaknų kanalų dezinfekcijai naudojant medikamentus. Norint pasiekti maksimalią švarą šaknų kanalų sistemoje, po pirminio paciento apsilankymo, joje yra paliekama ilgalaikio poveikio dezinfekcinė medžiaga.
Taip pat
būtina pažymėti
, kad būtent po pradinio šio gydymo etapo galimas simptomų atsiradimas tokių, kaip: skausmas, tinimas. Atsiradus jiems būtina pakartotinai kreiptis į gydytoją.
Sekančio apsilankymo metu dezinfekcinė medžiaga yra pašalinama ir šaknų kanalų spindžiai yra užpildomi. Po šios procedūros atlikimo kuo greičiau bus hermetizuojamas pastoviu užpildu danties vainikas, tuo geresnės prognozės galima tikėtis.