Šaknų kanalų gydymas

Paslaugas teikia šie gydytojai:
Endodontinis gydymas – tai danties šaknyse esančių kanalų užpildymas. Tokį gydymą tenka atlikti tuomet, kai gydytojui odontologui gydant gilų ėduonies pažeidimą dantų vainike, preparuojant ne dantų lanke esantį danties vainiką protezavimui ir kt. yra atveriama pulpos kamera (šaknies kanalo erdvė dar plačiai vadinama nervo atvėrimu).
Tokio tipo gydymas prognostiniu požiūriu yra labai sėkmingas ir dažnai siekia 96-100%. Tačiau
būtina žinoti
, kad tokią sėkmę gali nulemti tik kokybiškai atliktas šaknų kanalų gydymas ir tiksli savalaikė (maksimaliai 2-3 sav. po gydymo) danties vainiko hermetizacija, atstatant danties vainiką pastoviu kompozitiniu užpildu, protezuojant užklotu ar vainiku. Taip pat
svarbu žinoti
, kad ilgalaikiškiausia prognozė kaplių ar krūminių dantų grupėse yra tuomet, kai po šaknų kanalų gydymo yra atliekamas tokio danties vainiko protezavimas. Tuomet, kai atveriama gyvybingos pulpos (nervo) kamera, endodontinis gydymas gali būti atliekamas taikant vieno seanso arba daugiaseansį gydymą.
Gyvybinga pulpa šaknies kanaluose gali būti ir tuo atveju, kai laiku nediagnozavus uždegimo tokiame dantyje, pacientas kreipiasi dėl simptomų, kuriems yra būdinga tai, kad skausmas sustiprėja vakare ir nakties metu, būna įvairaus intensyvumo, kurio beveik neslopina, kad ir dideli priešuždegiminių preparatų kiekiai. Tokiu atveju kreipųsis į gydymo įstaigą gali būti suteikiama ūmi pagalba, norint numalšinti skausmą ir grąžinti gyvenimo kokybę pacientui arba, jeigu gydytojui leidžia laikas, atliekamas įprastinis endodontinis gydymas.
Kita situacija, kuomet yra atliekamas šaknų kanalų gydymas, yra pulpos nekrozė (nervo “apmirimas”). Ši ir visos paskesnės diagnozės yra siejamos su infekcijos plitimu šaknies kanale ir už jo ribų. Laiku nediagnozavus, tokia būklė gali komplikuotis, ko pasekoje prasideda uždegiminis procesas alveoliniame kaule, kuris tampa matomu rentgeno nuotraukoje. Dažniausiai tokios būklės yra besimptomės ir diagnozuojamos atsitiktinai atlikus gretimų dantų rentgenogramas. Kartais tokia būklė gali ir paūmėti, tuomet pacientui gali atsirasti tokie simptomai, kaip danties jautrumas kramtant, stiprėjantis maudžiančio pobūdžio ilgalaikis skausmas, kraštutiniu atveju tos srities veido minkštųjų audinių tinimas.
Endodontinis gydymas dažniausiai atliekamas dviejų apsilankymų metu. Visos endodontinio gydymo procedūros atliekamos efektyviai nuskausminus gydomą sritį ir naudojant specialią koferdamo (gumos ir metalinio žiedo bei lankelio) sistemą, norint apsaugoti pacientą nuo galimo instrumentų bei tirpalų patekimo tiek į kvėpavimo takus, tiek ir į virškinamąjį traktą, norint apsaugoti darbinį lauką nuo seilių. Pradiniame etape naudojamas mikroskopas norint tiksliai įvertinti šaknų kanalų skaičių. Tuomet atliekamas chemomechaninis šaknies kanalo paruošimas, norint sukurti erdvę tiek dezinfekcinei medžiagai, tiek ir pastoviam užpildui paskesnio apsilankymo metu.
Taip pat
labai svarbu žinoti
, kad gydant dantis su išplitusiu infekciniu procesu, galimas ligos paūmėjimas, pasireiškiantis skausmu, veido minkštųjų audinių tinimu. Tokiu atveju būtina kuo skubiau kreiptis į gydantį gydytoją, norint užkirsti kelią infekcijos plitimui ir kuo skubiau stabilizuoti susidariusią padėtį. Tokiais atvejais dažnai yra atliekamas pjūvis tinimo vietoje bei, esant griežtoms indikacijoms, skiriami antibiotikai.