Ką svarbu žinoti apie dantų gydymą?

Turbūt visiems žinoma, kad labai svarbu odontologijos klinikoje apsilankyti bent kartą ar du kartus per metus, tačiau dėl laiko trūkumo ar nepagrįstos baimės to padaryti nepavyksta. Deja, gana dažnais atvejais tai tampa rimtų dantų problemų priežastimi, ir dantų gydymas tampa ne tik ilgas ir sudėtingas, bet taip pat ir brangus. Kad taip nenutiktų, pakankamai dėmesio skirkite kasdienei dantų priežiūrai, reguliariai atlikite burnos higieną odontologo kabinete, o pajutę dantų skausmą nedelskite, ir kuo skubiau apsilankykite pas odontologą.  Tokiu atveju dantų gydymas nekels jokio streso, ir jums nereikės nerimauti, kad teks išleisti didelę pinigų sumą. Taigi, ką svarbu žinoti apie dantų priežiūrą bei gydymą?

Kasdienė dantų priežiūra

Labai svarbu kruopščiai išvalyti dantis ryte ir vakare, jei yra galimybė, patartina dantis valyti ir po kiekvieno valgio (jei to atlikti nėra galimybės, pakaks ir paskalauti specialiu burnos skysčiu). Tarpdančių siūlas – ne ką mažiau svarbus, nes jis padeda pašalinti maisto likučius ir užkerta kelią akmenų formavimuisi. Jei turite implantų ar protezų, dirbtiniams dantims skirkite pakankamai daug dėmesio – puikiai pasiteisina vieno danties šepetėlis, kuris padeda efektyviai nuvalyti dantų paviršių.
Burnos higiena užkerta kelią daugumai dantų ir dantenų ligų
Burnos higiena, atliekama odontologo kabinete, yra neskausminga, ir trunka apie 60 minučių. Šios procedūros metu yra nuvalomos dantų apnašos ir pašalinami akmenys, todėl tai padeda užkirsti kelią ėduonies ir kitų dantų problemų atsiradimui. Burnos higieną patartina atlikti kartą per pusę metų, taip pat ši paslauga bus reikalinga tada, kai planuojama balinti dantis, ar kai ruošiamasi dantų implantavimui ar protezavimui.
Plombavimas – populiariausia paslauga
Plombavimas yra procedūra, kuri reikalinga tada, kai dantys pažeidžiami ėduonies. Jei dantys nėra gydomi, jie gali tapti jautrūs ar skausmingi, todėl labai svarbu nedelsti, ir kreiptis į odontologą. Dažniausiai dantų plombavimui naudojamos šviesioje stingstančios (helio) plombos, kurios yra pakankamai ilgaamžės, ir dėvisi labai panašiai, kaip ir natūralūs dantys. Prieš šią procedūrą beveik visada atliekamas nuskausminimas, todėl pacientas gali išvengti nemalonių pojūčių. Prieš atliekant plombavimą pašalinamos ir kruopščiai nuvalomos pažeistos danties vietos. Palanku tai, kad šiuolaikinis plombavimas yra atliekamas labai greitai, tad vieno vizito metu gali būti sutaisomas daugiau nei vienas dantis.
Dantų protezavimas
Ši paslauga reikalinga tada, jei įprastas plombavimas jau nepadeda atstatyti pažeistų dantų. Protezavimas reikalingas tada, jei dantis yra nuskilęs, jo pažeidimai yra labai dideli, ar tada, jei  pacientas yra netekęs danties (protezas gali būti tvirtinamas ant implanto). Vainikėliai yra dažniausiai pasirenkami protezai, kurie yra tinkami ir krūminiams, ir priekiniams dantims. Jei pacientui turi būti atliekamas protezavimas, jis gali pasirinkti metalo ar cirkonio keramikos vainikėlius:
• Metalo keramikos protezai yra pigesni, tačiau jie nepasiteisina tada, kai turi būti protezuojami priekiniai dantys. Metalo keramika nėra pralaidi šviesai, tad protezai neatrodys labai natūraliai. Be to, toks sprendimas nėra tinkamas alergiškiems žmonėms, taip pat kartais skundžiamasi metalo skoniu burnoje, ir t.t.;
• Cirkonio keramikos vainikėliai yra brangesni, tačiau atrodo kur kas natūraliau. Juos rekomenduojama rinktis tada, kai planuojama protezuoti priekinius dantis. Tokie protezai yra pralaidūs šviesai, nesukelia alergijos, ir atrodo tikrai labai estetiškai.
Žinoma, dantų protezavimo būdų yra ir kur kas daugiau. Vienas jų – tai dantų tilteliai, kurie gali būti taikomi tada, jei trūksta vieno danties. Dantų tiltelis yra tvirtinamas tarp šalia esančių dantų, kurių šonai yra šlifuojami. Labai svarbu tai, kad šie atraminiai dantys būtų pakankamai tvirti ir sveiki, nes tik tuomet bus galima garantuoti geriausią rezultatą. Lanko atramos protezai – tai išimami protezai, kurie praverčia tuomet, jei stinga vieno ar kelių dantų, o plokštelė gali būti taikoma ir tada, kai trūksta visų dantų. Prieš pasirenkant išimamus dantų protezus svarbu įvertinti tai, kad jie nebus labai patogūs, ir neužtikrins pakankamos kramtymo funkcijos.
Dantų implantavimas
Tai – pažangiausias dantų atstatymo būdas, kai pacientas yra netekęs vieno arba daugiau dantų. Dantų implantas – tai specialus sraigtas, kuris atstoja danties šaknį. Implantavimas yra atliekamas keliais etapais – pirmiausia yra nustatoma, ar dantys gali būti implantuojami, ar reikės papildomų procedūrų (jei dantis iškrito arba buvo išrautas gana seniai, tokiu atveju gali prireikti kaulo priauginimo arba sinusų pakėlimo operacijos). Kai dantų implantas įgręžiamas, jis paliekamas gyti, ir tuomet, kada jis jau bus prigijęs, gali būti atliekamas dantų protezavimas. Implantavimas yra ilgaamžis – paprastai dantų implantai tarnauja kelis dešimtmečius.
Kodėl svarbu implantuoti prarastus dantis?
• Dantų implantai užtikrins normalią kramtymo funkciją. Virškinimo procesas pradedamas būtent burnoje, todėl labai svarbu, kad maistas būtų tinkamai susmulkinamas;
• Jei pacientas yra praradęs vieną arba daugiau dantų, tokiu atveju žandikaulis negauna pakankamo krūvio, todėl pradeda nykti. Deja, nuo žandikaulio nykimo neapsaugo tokie dantų atstatymo metodai, kaip dantų tilteliai ar išimami protezai;
• Dantų implantai atrodo taip pat, kaip ir natūralūs dantys, tad toks dantų atstatymo būdas tinka ir tada, jei pacientas yra praradęs priekinius dantis;
• Kramtant nejaučiamas diskomfortas – implantai laikosi labai stabiliai, tad pacientui nereikia atsisakyti mėgstamų maisto produktų;
• Tai yra ilgaamžis sprendimas, kuris tikrai vertas jūsų investicijų.

Estetiniai sprendimai

Dantų gydymas yra svarbus ne tik dėl puikios sveikatos, bet taip pat ir dėl estetikos, tad pacientai visada gali pagalvoti ir apie įvairius sprendimus, kurie padeda pagražinti dantis:
• Estetinis dantų plombavimas šiuo metu yra labai dažnas pasirinkimas, nes šis sprendimas gali garantuoti kur kas gražesnę šypseną. Toks pasirinkimas yra gana nebrangus ir gana greitai atliekamas. Ši procedūra gali būti taikoma tada, kai norima pašalinti tarpą tarp dantų (diastemą), kai norima maskuoti spalvų pokyčius, pašalinti tam tikrus dantų pažeidimus, ir t.t. Palanku yra tai, kad ši procedūra yra tausojanti dantų audinius, taigi, šis sprendimas gana dažnais atvejais gali būti vienas palankiausių;
• Dantų laminatės – tai estetinio plombavimo alternatyva. Ši procedūra yra atliekama tada, kai siekiama geresnio priekinių dantų vaizdo. Dantų laminatės – tai labai plonos porceliano plokštelės, kuriomis yra dengiamas dantų paviršius. Kaip ir estetinis plombavimas, ši procedūra gali padėti užmaskuoti įvairius dantų trūkumus, ir leidžia keisti dantų formą. Laminačių tarnavimo trukmė yra kiek ilgesnė nei estetinių plombų, tačiau ši procedūra yra brangesnė nei estetinis plombavimas;
• Dantų balinimas atliekamas tuomet, kai siekiama baltesnės šypsenos. Nors nuo seno bandomos įvairios „liaudiškos“ priemonės, kurios tariamai balina dantis, tačiau tai ne visada padeda pasiekti norimų rezultatų. Be to, tam tikri dantų balinimo metodai gali lemti dantų jautrumą ar dar didesnes problemas. Jei norite, kad ši dantų procedūra būtų ne tik efektyvi, bet taip pat ir saugi, geriausia rinktis odontologų rekomenduojamas dantų balinimo priemones. Tai gali būti dantų balinimas namuose specialiomis kapomis arba lazerinis dantų balinimo būdas – bet kuriuo atveju pirmiausia rekomenduojama pasikonsultuoti su odontologu.

Kaip pasiruošti vizitui?

Svarbiausia – nebijoti. Šiuolaikinė odontologija yra gerokai pažengusi, tad tikrai neverta nerimauti dėl galimo skausmo ar kitų nemalonių pojūčių. Procedūra visada yra paprastesnė, jei pas odontologą lankomasi pakankamai dažnai, taigi, visada svarbu tam skirti pakankamai laiko. Prieš vykdami į Vilniaus odontologijos kliniką pavalgykite (tai padės išvengti pernelyg didelio seilių kaupimosi) bei išsivalykite dantis. Nusiteikite, kad dantų gydymas tikrai nebus skausmingas, tad tikrai nėra ko nerimauti. Maloniai prašome registruotis į Vilniaus odontologijos kliniką konsultacijoms ar procedūroms. Mūsų klinikoje dirba ilgametę odontologinę patirtį turintys specialistai, kurie mielai išspręs Jūsų burnos problemas.