Ką daryti, jei nuskilo dantis?

Danties nuskilimas gana dažnai yra siejamas su dideliu siaubu, ir neretai keliamas klausimas, ką daryti, jei taip nutiktų. Vaikai dantų traumas dažnai patiria nukrisdami, tačiau tai taip pat gali būti ir suaugusiesiems. Be to, dantis gali nuskilti kramtant kietą maistą ar tuomet, jei labai intensyviai griežiama dantimis. Taigi, ką daryti, jei nuskilo dantis?
Nedelsdami skambinkite odontologui
Jei nuskilo dantis, išsaugokite nuskilusią danties dalį, ir paskambinkite savo odontologui. Tikėtina, kad ištikus tokiai nelaimei,  vizitas bus paskirtas gana greitai, tačiau kartais tą pačią dieną pacientų priimti tiesiog neįmanoma. Tokiu atveju galite ieškoti klinikų, kuriose vizitas būtų galimas pakankamai greitai.
Apsaugokite nuskilusią danties dalį
Svarbu tai, kad nuskilusi danties dalis būtų apsaugoma nuo džiuvimo. Nuskilusį dantį galite laikyti šaltame piene ar vaistinėje įsigytame fiziologiniame tirpale (blogiausiu atveju pamerkite į paprastą vandenį). Nuskilusią danties dalį odontologas galės priklijuoti, tačiau nenustebkite, jei kelias savaites priklijuotos dalies spalva skirsis nuo likusio danties (taip yra dėl nevienodo skysčių prisotinimo). Ateityje priklijuotos dalies spalva taip pat gali laikinai pakisti, jei sirgdami sloga kvėpuosite ne per nosį, bet per burną.
Kaip prižiūrėti pritvirtintą dantį?
Priklijuoto danties priežiūra iš esmės niekuo nesiskiria nuo įprastos. Skirtumas tik tas, kad reikės stebėti, ar priklijuotas dantis yra gyvybingas. Jei pastebėsite, kad danties jautrumas tapo didesnis, ar jį ėmė skaudėti, nedelsdami kreipkitės į odontologą. Taip pat reikėtų vengti itin kietų maisto produktų, nes suklijuotas dantis yra lengviau pažeidžiamas.

Kiti dantų atkūrimo būdai

Nuosavas dantis yra patvaresnis už bet kokią plombą ar protezą, todėl, jei tik įmanoma, nuskilusią danties dalį vertėtų rasti. Vis dėlto, tam tikrais atvejais nepavyksta priklijuoti nuskilusio danties, ir tokiu atveju gali tekti pagalvoti apie kitus galimus sprendimus:
• Estetinis dantų plombavimas taikomas tada, jei nuskilusi danties dalis yra gana nedidelė. Ši procedūra yra taikoma tada, kai norima pagražinti dantų formą, maskuoti tam tikrus pažeidimus bei spalvų pokyčius. Estetinis dantų plombavimas yra atliekamas minimaliai nušlifavus natūralų danties audinį, o estetinės plombos tarnauja maždaug 8-12 metų. Palanku tai, kad estetiškai plombuoti dantys atrodo tikrai labai natūraliai, be to, procedūra yra atliekama gana greitai (vieno vizito metu gali būti plombuojami 4-6 dantys);
• Dantų laminatės taip pat gali puikiai pasiteisinti, jei pacientui nuskilo dantis. Dantų laminatės – tai plonos iš porceliano pagamintos plokštelės, kurios dedamos ant nušlifuotų priekinių dantų. Toks estetinis sprendimas padeda maskuoti spalvų pokyčius, gali pakoreguoti dantų formą bei užpildyti nuskilusią danties dalį;
• Tuo atveju, jei buvo nuskelta gana didelė danties dalis, rekomenduojama rinktis dantų protezavimą. Šiuolaikiniai dantų vainikėliai atrodo labai natūraliai, todėl galite būti užtikrinti, kad dantų protezai nesiskirs nuo šalia esančių dantų. Jei nuskilo priekinis dantis, patartina rinktis iš cirkonio keramikos pagamintą vainikėlį, nes jis yra pralaidus šviesai, ir atrodantis kaip natūralus dantis. Metalo keramikos karūnėlės nėra pralaidžios šviesai, tad jos labiau tinka krūminių dantų protezavimui.

Jei dantis buvo išmuštas...

Tokiu atveju taip pat reikės išsaugoti išmuštą dantį, ir nugabenti į odontologijos kliniką. Deja, jei paciento dantis yra išmuštas, nervo traukimas paprasčiausiai nėra išvengiamas. Po tokios danties traumos labai svarbu paskalauti burną vandeniu, ir kuo skubiau kreiptis į odontologą. Išmuštas dantis bus tvirtinamas prie šalia esančių dantų, o tuomet, jei išmuštas dantis nebuvo rastas, pacientui bus pasiūlytas danties implantavimas ir protezavimas.
Kodėl būtina sutvarkyti išmuštus ar nuskeltus dantis?
Tai yra svarbu ne vien tik dėl estetikos, bet taip pat ir dėl jūsų sveikatos. Tuo atveju, jei nuskeltas dantis nebuvo atstatomas, laikui bėgant jį gali tekti pašalinti. Jei dantis buvo išmuštas, toje vietoje gali prasidėti uždegimas ir kaulo tirpimas, o tai gali pakenkti ir šalia esantiems dantims.
Taigi, jei jums nuskilo dantis, nepanikuokite, ir kreipkitės į odontologą, kuris jums galės pasiūlyti patį tinkamiausią sprendimą. Net ir tuo atveju, jei nuskilusio danties nepavyks rasti, galėsite pasirinkti efektyviausią danties atstatymo būdą – šiuo metu galimybių yra ne taip ir mažai.
Nuskilus dančiui rekomenduojame registruotis vizitui internetu ar telefonu Vilniaus odontologijos klinikoje.