9 patarimai burnos higienai

Gražūs dantys puošia kiekvieną žmogų, tačiau tikrai ne kiekvienas galėtų pasigirti natūraliai sveikais ir baltais dantimis. Laimei, šiandien įvairios odontologinės procedūros padeda pagražinti šypseną, kuri vers šypsotis kur kas dažniau. Išlaikyti sveikus dantis gali būti ne taip ir sudėtinga – jei laikysitės svarbiausių burnos higienos taisyklių, galite būti užtikrinti, kad įvairios odontologijos klinikoje atliekamos procedūros bus reikalingos kur kas rečiau. Taigi, kokios yra tos pagrindinės taisyklės?
1. Baltų dantų... dieta
Rūkymas, piktnaudžiavimas raudonu vynu ir kitais dažančiais produktais – vieni didžiausių baltų dantų priešų. Taip pat dantų spalvos pokyčius gali lemti gazuoti gėrimai, tamsios sultys, ir t.t. Žinoma, gydytojai jums visada patars kuo skubiau mesti rūkyti ir atsisakyti sveikatai kenksmingų produktų, tačiau tą padaryti iš karto gali būti gana keblu. Bent kartą per savaitę visiškai atsisakykite dantų spalvai kenkiančių produktų, ir, žinoma, nerūkykite. Kitomis dienomis iš karto po dažančių produktų vartojimo išsivalykite dantis ar išskalaukite burnos skalavimo skysčiu. Jei norite sveiko ir dantims nekenkiančio užkandžio, rinkitės obuolius.

2. Kada paskutinį kartą keitėte dantų šepetėlį?

Jei negalite atsakyti į šį klausimą, tikėtina, kad tai buvo gana seniai. Dantų šepetėlius rekomenduojama keisti bent kartą per 2-3 mėnesius: ant jų ilgainiui prisikaupia bakterijų, kurios valant dantis patenka į burną. Jei naudojate elektrinį dantų šepetėlį, jo galvutė turi būti keičiama taip pat dažnai, kaip ir įprastas dantų šepetėlis. Odontologų teigimu, geriausia valyti dantis šepetėlį laikant 45 laipsnių kampu prieš dantenas, sukamaisiais judesiais (jei bus naudojamas elektrinis dantų šepetėlis, šiuos judesius jis atliks už jus).
3. O kaip gi liežuvis?..
Specialus liežuvio valiklis turi būti naudojamas du kartus per dieną. Ant liežuvio prisikaupia tikrai daug bakterijų, kurios vėliau perduodamos ir dantims. Kad taip nenutiktų, įsigykite specialų liežuvio grandiklį arba dantų šepetėlį su liežuvio valikliu.
4. Rinkitės dantims naudingus produktus
Kai kurie maisto produktai yra tarsi dantų šepetėliai, padedantys išvalyti dantis. Tai – jau minėti obuoliai, šviežios morkos, salierai. Svarbu tai, kad šie produktai būtų pakankamai kieti ir traškūs, nes būtent tai ir padės natūraliai nuvalyti dantis. Obuoliai, morkos ar salierai turėtų būti valgomi paskutiniai – ypatingai tada, jei žinote, kad neturėsite galimybės išsivalyti dantų. Tai – sveiki ir skanūs užkandžiai po pietų ar vakarienės, kada nesate namuose.

5. Kada valyti dantis?Kiekvienam žinoma, kad dantis reikia valyti ryte ir vakare, tačiau dažnai kyla klausimas, kokiu laiku tai atlikti. Geriausia dantis valyti tada, kai tik išlipate iš lovos, ir tuomet, kada einate miegoti. Jei išsiugdysite tokį įprotį, pamiršti išsivalyti dantis bus paprasčiausiai neįmanoma!
6. Burnos skalavimo skystis
Neretai teiraujamasi, ar būtina naudoti burnos skalavimo skystį. Jei norite džiaugtis sveikais baltais dantimis, atsakymas būtų trumpas ir aiškus – taip. Šią priemonę patartina naudoti išsivalius dantis ir po valgio, kada nėra galimybės išsivalyti dantis. Burnos skalavimo skystis tikrai neužims daug vietos rankinėje ar kuprinėje, tad jį rekomenduojama visada turėsi su savimi.
7. Ar naudojate tarpdančių siūlą?
Jei norite užtikrinti tinkamą burnos higieną, tarpdančių siūlas yra tiesiog būtinas. Odontologai rekomenduoja mokytis tarpdančių siūlą naudoti užmerktomis akimis. Kam to reikia? Jei išmoksite tą atlikti be veidrodžio, išsivalyti dantis siūlu galėsite bet kurioje situacijoje.

8. Profesionali burnos higiena


Net ir tinkamai prižiūrint dantis apsilankymų odontologijos klinikoje išvengti nepavyks. Tą rekomenduojama atlikti kartą per pusę metų – šio vizito metu bus įvertinama jūsų dantų būklė bei atliekama profesionali burnos higiena. Po šios procedūros dantys šiek tiek pašviesėja, taigi, galėsite džiaugtis baltesne šypsena.
9. Jei dantys nėra sniego baltumo...
Nenusiminkite – natūralių dantų atspalvis turėtų būti ne šviesesnis nei akies obuolys. Svarbiausia taisyklė – nesirinkti tokių baltų drabužių, kurių spalva yra šviesesnė už jūsų dantis. Moterims, kurios nori išgauti baltesnių dantų efektą, rekomenduojama rinktis šviesiai raudonos ar koralų spalvos lūpų dažus. Šviesesnės spalvos gali išgauti nepageidaujamą geltono atspalvio dantų efektą.
Jei dantimis rūpinsitės tinkamai, galėsite džiaugtis kur kas baltesniais dantimis, o tuomet, jei dabartinis dantų atspalvis jūsų netenkina, galite pasikonsultuoti su odontologu dėl dantų balinimo procedūros.
Profesionalią burnos higieną visuomet gali Jums atlikti Vilniaus odontologijos klinikos specialistai.