Dantų protezavimas

Paslaugas teikia šie gydytojai:
Dantų protezavimas – tai pažeistų arba trūkstamų dantų atstatymas, atkuriant kramtymo funkciją bei estetiką.
Mūsų klinikos Vilniuje specialistai pasiūlys Jums itin aukštos kokybės paslaugas.
Dantų protezus galima suskirstyti į 2 didesnes grupes : neišimami ir išimami protezai.
Fiksuotieji (neišimami) – tai cementuojami arba prisukami ( implantų atveju) protezai, kurie yra tvirtai fiksuoti prie dantų ar implantų ir kurių pacientas išimti negali, todėl sukuriamas maksimalus komfortas ir pojūtis mažai skiriasi nuo nuosavų dantų.
Fiksuotus protezus galima suskirstyti į pavienių dantų bei dalinius fiksuotus protezus.
Pavienių dantų vainikų defektų dažniausios priežastys yra dantų ėduonis bei trauma. Kai, dėl defekto dydžio, yra neįmanoma kokybiškai atstatyti danties plombuojant, siūloma protezuoti atstatant taisyklingą danties anatomiją fiksuotu protezu (tai įklotai/užklotai, laminatės, daliniai bei pilni vainikėliai).
Fiksuotų protezų tipai:
• Įklotai/užklotai – tai nedidelės bei minimaliai invazyvios dantų restauracijos. Gali būti gaminamas iš keramikos arba aukso. Pastaruoju metu auksinės restauracijos dėl estetinių sumetimų tampa vis mažiau populiarios ir užleidžia vietą estetiškesnėms keramikos restauracijoms. Įklotų bei užklotų pranašumas prieš plombas yra tikslumas, kruopščiai atkurta taisyklinga danties anatomija, kas kartais būna sunku tiksliai atstatyti tiesiogiai gydytojui plombuojant burnoje.
• Laminatės (venyrai) – tai priekinių dantų stiklo keramikos restauracijos, paprastai dengiančios tik priekinį dantų paviršių (tarsi plona keramikos plokštelė). Šis protezavimo metodas yra taip pat minimaliai invazyvus, nes danties priekinio paviršiaus preparuoti reikia labai nedaug, o kartais ir visai nereikia, o vidinis/gomurinis danties paviršius dažniausiai lieka nepažeistas. Laminatėmis galima atstatyti ne tik neestetiškai plombuotus, pakeitusius spalvą dantis, bet ir tam tikrais atvejais „ištiesinti“ nelygius, kreivus dantis. Lyginant su estetiniu plombavimu, laminatės yra ypatingai estetiškos ir ilgalaikės, jos nekeičia spalvos, netamsėja su laiku, kaip plombos, ir nepraranda blizgesio, todėl jų nereikia papildomai nuolat poliruoti kaip plombų, be to jos yra labai tikslios, nekaupia apnašų, todėl, lyginant su plombomis, yra mažesnė ėduonies išsivystymo rizika.
• Vainikėliai (karūnėlės). Kai pažeidimas yra didesnis ir neįmanoma atstatyti mažiau invazyviais protezavimo būdais, yra gaminami dantų vainikėliai. Dažniausiai naudojami metalo keramikos ir bemetalės keramikos protezai.
Metalo keramikos vainikėliai sudaryti iš 2 sluoksnių: vidinio metalinio karkaso ir ant viršaus užkeptos apdailinės keramikos. Funkciniu požiūriu- tai tikslūs, tvirti, patikimi protezai, tačiau jų pagrindinis trūkumas yra estetika, kadangi metalinis pagrindas nepraleidžia šviesos, šie vainikėliai yra neskaidrūs, gali atrodyti nenatūraliai ir kartais matomas tamsus, pilkas kraštelis prie dantenų.
Todėl, kaip estetiškesnę restauraciją, siūlome rinktis bemetalės keramikos vainikėlius, ypač priekinių dantų srityje. Jie gali būti gaminami cirkonio oksido, aliuminio oksido keramikos pagrindu arba iš ličio disilikato bei kitų keramikų. Šie protezai yra daugiau pralaidūs šviesai, atrodo natūraliai ir yra tvirti.
Dantų eilių defektai, atsiradę praradus 1 ar kelis dantis gali būti atstatomi daliniais fiksuotais (tiltiniais) protezais arba protezu ant implantu.
• Tiltinis protezas – gaminamas preparuojant gretimus defektą ribojančius dantis ir sujungiant į vientisą konstrukciją su tarpine dalimi, kuri užpildo bedantę sritį. Šis metodas turi nemažai minusų. Svarbiausias trūkumas, kad yra šlifuojami gretimi dantys (ypač, jei jie yra sveiki), taip pat atraminiams dantims tenka didesnis krūvis, yra apsunkinama burnos higiena, todėl didesnė antrinio ėduonies rizika, blogesnė atraminių dantų prognozė. Todėl, jei tik yra įmanoma, implantacija išlieka pirmo pasirinkimo gydymo metodu.
• Protezai ant implantų – tai dantų eilių defektus atstatyti skirti protezai ant titano imlanto (t.y. „dirbtinės šaknies“). Konstrukcijos ant implantų gali būti įvairios: nuo pavienių metalo keramikos ar bemetalės keramikos vainikėlių, tiltinių protezų iki sudėtingo viso žandikaulio atstatymo. Tiltai ant implantų yra patikimas protezavimo būdas ir, lyginant su tiltais ant nuosavų dantų, yra išvengiama pagrindinio tiltinio protezo trūkumo- gretimų dantų šlifavimo.
Esant dideliems dantų eilių defektams, netekus 3 ir daugiau dantų arba esant galiniams defektams, kuomet neįmanoma atstatyti fiksuotais tiltiniais protezais arba implantais (dėl sunkios bendros sveikatos būklės ar dėl finansinių priežasčių), siūloma protezuoti daliniais išimamais protezais. Pacientai turėtų suvokti, kad išimami protezai yra mažiau komfortiški bei ne taip efektyviai atstato kramtymo funkciją kaip fiksuoti protezai. Reikalingas adaptacinis periodas, ne visi pacientai greitai prie jų pripranta, pradžioje gali atsirasti kalbos pokyčių ( šveplavimas), nuspaudimo žymių, padidėti seilėtekis ar pykinti, paprastai šie pojūčiai palaipsniui pranyksta. Nepaisant šių trūkumų išimami protezai naudojami kaip pigesnis gydymo būdas lyginant su implantais arba kaip laikinas protezavimas prieš implantaciją.
Išimami protezai skirstomi į dalinius (kai dar lieka dantų) arba pilnus (nesant nei vieno danties).
Daliniai išimami protezai gali būti paprasti plokšteliniai arba sudėtingesnės konstrukcijos lanko atraminiai.
• Lanko atraminia protezai (LAP) arba „ biugeliai“– išimamas protezas sudarytas iš metalinio arba termoplastinės medžiagos karkaso bei plastmasinių dantenų bei dantų. LAP fiksuojasi prie atraminių dantų kabliukais arba užraktais. Šių protezų stabilumas ir laikomumas burnoje yra kur kas geresnis, nei paprastų ploštelinių protezų, dėl tvirtų fiksacijos elementų, todėl apsaugo nuo nepageidaujamo protezo judėjimo burnoje. Be to, karkasas yra plonesnis bei dengia mažiau gleivinės lyginant su plokštelės baze, tai sukelią didesnį komforto jausmą ir greitesnę adaptaciją. Tačiau tokios konstrukcijos protezai reikalauja tam tikrų sąlygų : turi būti likęs pakankamas kiekis dantų burnoje ir atraminiai dantys turi būti geros būklės bei dažnai reikalingas papildomas atraminių dantų paruošimas.
• Plokšteliniai protezai (plokštelės) – tai daliniai arba pilni išimani protezai, gaminami iš plastmasinės bazės bei plastmasinių garnitūtinių dantų. Šie protezai tik dalinai atkuria kramtymo funkciją (kai kurie autorių duomenimis apie 30%), jų stabilumas ir fiksacija yra prastesnė, dėl paprastesnės konstrukcijos kabliukų. Be tradicinių kietos plastmasės plokštelių, galima gaminti minkštu, elastingu pagrindu plokšteles. Pastarosios yra šiek tiek komfortiškesnės.
Tam, kad pagerinti plokštelės laikomumą ir stabilumą, siūloma panaudoti dantų implantus.
Bedančių pacientų protezavimas ant implantų

Pilni išimami plokšteliniai protezai, ne tik neatstato pakankamos kramtymo funkcijos, tačiau paveikia ir kalbėjimo, virškinimo funkcijas bei gali didinti socialinę atskirtį. Panaudojant dantų implantus protezų fiksacijai galima sugražinti pacientui gyvenimo kokybę. Yra keletas skirtingų metodų:
• Išimamas protezas ant implantų – tai ant 2-4 implantų gaminamas protezas, kuris fiksuojamas prie implantų specialių lokatorių ar sijų pagalba. Konstrukcija yra gaminamas iš specialaus plastiko ar plastiko-metalo. Nors tai yra išimamas protezas, jis fiksuojasi labai tvirtai ir turi gerą stabilumą kramtant bei gerą estetiką. Priežiūra yra nesudėtinga, kadangi valoma išėmus protezą.
• Neišimamas protezas fiksuotas ant implantų – tai neišimamas ant 4-6 implantų gaminamas protezas, kuris dažniausiai yra prisukamas ant imlantų. Protezas gali būti gaminamas iš specialaus plastiko, metalo keramikos, cirkonio oksido keramikos. Ši konstrukcija geriausiai imituoja natūralius dantis ir dantenas, yra labai estetiškas ir gerai atkuria kramtymo funkciją.